Facebook herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunulan, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, Amerikalı girişimci Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok hızlı bir şekilde büyüyen Facebook’un milyonlarca aktif kullanıcısı var. Bu kadar çok kullanıcıya sahip bu dev mecrada sorun yaşayan birçok kullanıcı var. Facebook hesabınızı herhangi bir nedenden dolayı bir daha kullanmayı düşünmüyorsanız, hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu başlıkta çeşitli sorunlardan ve diğer nedenlerden dolayı Facebook hesaplarını silmek isteyen kullanıcılara yardımcı olacağız.

Reklamlar

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Hesabınızı silebilmeniz için öncelikle herhangi bir masaüstü ve dizüstü bilgisayardan Facebook hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın. Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra ‘Hesabımı Sil’ başlıklı bir sayfa açılacak. Açılan sayfadaki uyarıyı okuyun ve ‘Hesabımı Sil’ düğmesine tıklayın. Ardından yeni açılan pencereden işlemi tamamlayın. Hesap silme işlemi bu kadar! İşlemi tamamladığınızda hesabınızı silmiş olursunuz.

Reklamlar

Mobil Cihazlardan Facebook Hesap Silme

Herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız yoksa mobil cihazlarınız üzerinden hesabınızı silmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak mobil cihazınızda bulunan İnternet tarayıcınızı başlatın. İnternet tarayıcınız yoksa mobil cihazlar için Chrome tarayıcıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnternet tarayıcınızı başlattıktan sonra telefonunuzun seçenekler tuşunu tıklayın. Açılan menüden “Masaüstü Sitesi İste” seçeneğini işaretleyin. Ardından Facebook.com adresine kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yukarıdaki Facebook hesap silme linkine tıklayın. Açılan sayfadan karşınıza gelen adımları onaylayın ve silme işlemini başlatın. Böylelikle iPhone, Samsung, Sony, LG, ve Asus gibi mobil cihazlardan Facebook hesabınızı kolayca silebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Facebook hesabınızı sildiğinizde profilinizi arkadaşlarınız görüntüleyemez.
 2. Silme talimatını verdikten sonra hesabınız 14 gün boyunca dondurulur.
 3. 14 günlük süre zarfında silme işlemini iptal edebilirsiniz.
 4. 14. günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir.
 5. Kalıcı olarak silinen hesaplar bir daha geri getirilemez.

Hesap silme işlemini başlatmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar başlığını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca hesabınızı silmeden önce ‘Ayarlar’ sayfasından hesabınızın yedeğini alabilirsiniz.

Video Anlatım: Facebook Hesap Silme

Ekran Görüntüsü

Facebook hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ahmet Eryılmaz

  Arkadaşlar, Facebook hesap silme işlemine başlamadan önce tüm paylaşım, beğeni ve yorumlarınızı silin. Çünkü Facebook yorum eklentisini kullanan İnternet sitesine yaptığınız yorumlar, hesabınızı kapatsanız dahi silinmiyor. Hesabı kapattıktan sonra da yaptığınız yorumlara müdahale etmeniz söz konusu değildir.

 2. Murat Gökçe

  Şifresini unutan arkadaşlar, Facebook giriş sayfasında bulunan “Şifreni mi unuttun?” bağlantısını kullanarak hesaplarının şifresini yenileyebilirler. Şifresini yenileyenler yukarıda anlatılanları uygulayarak hesabını kolayca silebilirler.

 3. Emine Tomris Örnek

  Sayenizde hesabımı sildim, teşekkür ediyorum. Ben hesabımı etiketlemeler yüzünden siliyorum. Maalesef arkadaşlarım sosyal mecralarda veri gizliliğinin önemi hakkında en ufak bir bilgiye bile sahip değil. Herkesin görüntüleyebildiği ve kısıtlama olmayan profillerde fotoğraflarımızı paylaşıyorlar. Defalarca söylememe rağmen aynı hataları tekrarladıkları için kesin olarak fotoğrafımı atmamalarını söyledim. Şimdi de hesabımı sildim. Facebook gibi platformların bilinçsizce kullanılması çok üzücü.

 4. Melahat Nur Akgül

  Şükürler olsun! Sayenizde Facebook hesabımı kalıcı olarak sildim. Bu makaleyi görmeden önce hesabımı bir türlü silemiyordum. Söz konusu durumla ilgili neredeyse Sheryl Sandberg veya Mark Zuckerberg’e e-posta gönderecektim. Facebook’un giderek yozlaşması hoşuma gitmiyor. Haber akışında paylaşılan sahte bilgiler, bunaltıcı reklamlar ve benzeri unsurlar beni Facebook’tan soğuttu. Umarım ileride düzelir, çünkü insanların bilgi alışverişi yapmasını kolaylaştıran bir platform olması dışında çok önemli bir mecra değil benim için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir