Facebook herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunulan, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, Amerikalı girişimci Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok hızlı bir şekilde büyüyen Facebook’un milyonlarca aktif kullanıcısı var. Bu kadar çok kullanıcıya sahip bu dev mecrada sorun yaşayan birçok kullanıcı var. Facebook hesabınızı herhangi bir nedenden dolayı bir daha kullanmayı düşünmüyorsanız, hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu başlıkta çeşitli sorunlardan ve diğer nedenlerden dolayı Facebook hesaplarını silmek isteyen kullanıcılara yardımcı olacağız.

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Hesabınızı silebilmeniz için öncelikle herhangi bir masaüstü ve dizüstü bilgisayardan Facebook hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın. Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra ‘Hesabımı Sil’ başlıklı bir sayfa açılacak. Açılan sayfadaki uyarıyı okuyun ve ‘Hesabımı Sil’ düğmesine tıklayın. Ardından yeni açılan pencereden işlemi tamamlayın. Hesap silme işlemi bu kadar! İşlemi tamamladığınızda hesabınızı silmiş olursunuz.

Mobil Cihazlardan Facebook Hesap Silme

Herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız yoksa mobil cihazlarınız üzerinden hesabınızı silmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak mobil cihazınızda bulunan İnternet tarayıcınızı başlatın. İnternet tarayıcınız yoksa mobil cihazlar için Chrome tarayıcıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnternet tarayıcınızı başlattıktan sonra telefonunuzun seçenekler tuşunu tıklayın. Açılan menüden “Masaüstü Sitesi İste” seçeneğini işaretleyin. Ardından Facebook.com adresine kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yukarıdaki Facebook hesap silme linkine tıklayın. Açılan sayfadan karşınıza gelen adımları onaylayın ve silme işlemini başlatın. Böylelikle iPhone, Samsung, Sony, LG, ve Asus gibi mobil cihazlardan Facebook hesabınızı kolayca silebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Facebook hesabınızı sildiğinizde profilinizi arkadaşlarınız görüntüleyemez.
 2. Silme talimatını verdikten sonra hesabınız 14 gün boyunca dondurulur.
 3. 14 günlük süre zarfında silme işlemini iptal edebilirsiniz.
 4. 14. günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir.
 5. Kalıcı olarak silinen hesaplar bir daha geri getirilemez.

Hesap silme işlemini başlatmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar başlığını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca hesabınızı silmeden önce ‘Ayarlar’ sayfasından hesabınızın yedeğini alabilirsiniz.

Video Anlatım: Facebook Hesap Silme

Ekran Görüntüsü

Facebook hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yasin

  Merhaba, ben Facebook hesabımı silmek istiyorum. Şifremi ve kutucuğu doğru girmeme rağmen sürekli hatalı diyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Yasin Bey, hesap silme işleminin son aşamasına geldiğinizde sizden hesabın şifresini ister. Bir de güvenlik kodunu girmelisiniz. Büyük ihtimalle sizden aynısını yazmanızı istedikleri güvenlik kodunu yanlış giriyorsunuz. Güvenlik kodu kimi zaman görsel doğrulama kimi zaman da metin doğrulama şeklinde olur. O kısma dikkat ederseniz probleminizi çözebilirsiniz.

 2. Burak

  Merhaba Facebook hesabımı silme işlemini başlattım fakat vazgeçmek istiyorum. Bunun için giriş yapmam yeterli olacak fakat şifresini unuttuğum için bunu da yapamıyorum. Şifreyi değiştirmek istiyorum. E-posta adresime değiştirme kodu gelmiyor. Ne yapmalıyım?

 3. İlknur

  4-5 tane Facebook hesabı açtım. Hiçbirine giremiyorum ve bu hesapları kapatmak istiyorum. Kaç kere şikayet ettim, arkadaşlarıma ettirdim ama kapanmıyor. Delirecem ya nasıl kapatabilirim?

 4. Mustafa

  Merhaba hocam,
  Benim Facebook hesabım yaklaşık 5-6 yıllık. Daha önce kimlik tanımlama da yapmıştım, 2 hafta önce hesabım kilitlendi. Yeniden kimlik fotosunu çekip düzgün bir şekilde açıklama yazıp gönderdim yetkililere. Gönderdiğim gün dönüş yapıldı linke tıklayarak yeni şifre alınız diye tıkladım. Yeni şifre aldım yine giriş olmuyor arkadaş. Tanımlama yaptım yine açılmadı. 2 haftadır hiç bir şekilde erişim yok. Ne yapabilirim? Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Mustafa Bey,
   Probleminizde sizden kaynaklı bir hata yok. Yeniden kimlik tanımlama yapıp, Facebook yetkilileri ile durumu belirterek tekrar görüşmenizi tavsiye ederim. Umarım probleminizi en kısa sürede çözüme kavuştururlar. İyi günler dilerim.
   Not: İnternet sitenizde yetişkin içerikler bulunduğu için linkinizi silmek zorunda kaldım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir