Gmail, çok uluslu Amerikan anonim şirketi Google tarafından sunulan ücretsiz bir e-posta servisidir. İlk olarak 2004 yılında davet üzerine kullanılabilen sürümüyle karşımıza çıkan Gmail, 2007 tarihinde herkesin kullanımına açıldı. 2009 yılında da beta durumundan çıkan Gmail diğer Google uyuglamalarına eklendi. Hızı, güvenliği ve büyük depolama alanı ile web postası standartlarını önemli ölçüde arttıran Gmail rakiplerini bir bir geride bıraktı. Kullanıcılarına web postası, POP3 (Postane Protokolü 3) ve IMAP4 (İnternet Mesaj Erişim Protokolü 4) aracılığı ile erişim imkanı sunan Gmail servisinin 425 milyonun üzerinde kullanıcısı vardır. Bu kadar çok kullanıcının arasında elbette hesabını silmek isteyen kullanıcılar da olacaktır. Hesabını silmek isteyen kullanıcılar için bu başlıkta “Gmail hesabı nasıl silinir?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Reklamlar

Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

İlk olarak gmail.com veya mail.google.com adresine giriyoruz. Ardından e-posta adresimiz ve şifremizle sisteme giriş yapıyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan ‘Dişli’ simgesine tıklıyoruz. Dişli simgesine tıkladıktan sonra açılan sayfadan ‘Ayarlar’ bağlantısına tıklıyoruz. Bu bağlantı bizi ‘Ayarlar’ sayfasına yönlendirecek. Bu sayfada bulunan ‘Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi’ sekmesine giriyoruz. Buradan da ‘Diğer Google Hesabı ayarları’ bağlantısına tıklıyoruz. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra yeni sekmede bir sayfa açılacak. Bu sayfanın sol kısmında ‘Hesap Terciheri’ isimli bir kutucuk var. Bu kutucuktaki ‘Hesabınızı veya hizmetlerinizi silme’ bağlantısına tıklıyoruz. Ardında ‘Ürünleri Sil’ bağlantısına tıklıyoruz. Bu kısımda sizden tekrar şifre girmeniz istenecektir. E-posta adresinizin şifresiniz girdiğinizde ‘Bir Google hizmetini silme’ başlıklı bir sayfa açılacak. Açılan sayfada bulunan Gmail sekmesinin karşısındaki çöp kutusu simgesine tıklayın. Tıkladığınızda son aşamaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirildiğiniz sayfadan ‘Evet, adresiniz@gmail.com adresini kalıcı olarak silmek ve bu adresi Google Hesabımdan kaldırmak istiyorum.’ cümlesinin karşısındaki kutucuğu işaretleyin. Ardından ‘Mevcut Şifre’ kısmına şifrenizi girin. Son olarak da ‘Gmail’i Kaldır’ düğmesine tıklayın. Böylelikle Gmail hesabınızı silmiş olursunuz.

Reklamlar

Gmail hesabını silmenin bir diğer yolu da hesap silme bağlantısıdır. Bu yöntemi de anlatalım; Aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın. Ardından e-posta adresiniz ve şifrenizle Google hesabınıza giriş yapın. Sonrasında da adımları takip ederek hesabınızı kolayca silin.

Bilmeniz Gereken Hususlar

  • Gmail hesabınızı sildiğinizde, hesabınızla e-posta alma ve gönderme işlemlerini yapamazsınız.
  • Forumlar, sosyal medya hesapları, banka bilgileriniz gibi e-posta adresinizin bulunduğu yerleri güncelleyin. Çünkü e-posta adresinizi kullanamayacaksınız.
  • Gmail öğesini sildiğinizde posta kutunuz kapatılacak, tüm içeriği kalıcı olarak silinecek ve 2 iş günü içinde e-posta adresinize erişiminizi kaybedeceksiniz.

Gmail hesap silme işlemi bu kadar basit. Hesabınızı silerken yukarıda anlatılanların dışında bir sorun yaşarsanız yukarıdaki “İletişim ve Destek” sayfasından yardım talep edebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü

Gmail hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir