Instagram, çevrimiçi ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulan Instagram 2010 yılının Ekim yayında ücretsiz mobil uygulamasını yayınladı. İnternet kullanıcıları tarafından oldukça sevilen Instagram hızla büyüdü ve 2014 yılında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısına ulaştı. Aynı durum ülkemiz için de geçerli. Instagram Türkiye’de de milyonlarca kullanıcıya sahip. Hal böyle olunca çeşitli nedenlerle Instagram hesabını silmek isteyen birçok kullanıcı var. Bu kullanıcılar için Instagram hesap silme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Reklamlar

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabımı silebilmemiz için herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Instagram.com adresine giriş yapıyoruz. Ardından kullanıcı adı ve şifremizle sisteme giriş yapıyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Instagram hesap silme bağlantısına tıklıyoruz.

Reklamlar

Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra hesabınızı neden sildiğinizi belirtmeniz gereken bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bulunan “Çok zamanımı alıyor.” seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. Hesap silme nedeninizi girdikten sonra alt kısımda bulunan kısma şifrenizi tekrar girin. Son olarak da sayfanın en alt kısmında bulunan “Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat” düğmesine tıklayın.

Söz konusu düğmeye tıkladığınızda fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz, arkadaşlarınız ve diğer tüm verileriniz kalıcı olarak silinecektir ve bir daha kurtarılamayacaktır. Gelecekte başka bir Instagram hesabı açmaya karar verirseniz tekrar aynı kullanıcı adı ile kayıt olamayacağınızı unutmayın.

Bilmeniz Gerekenler

 • Hesabınızı silebilmeniz için hesabınıza giriş yapabiliyor olmalısınız.
 • Hesabınızı sildikten sonra verileriniz kalıcı olarak silinir.
 • Hesabınız kalıcı olarak silindikten sonra kesinlikle geri getirilemez.
 • Hesabınızı sildikten sonra eski kullanıcı adınızla yeni hesap açamazsınız.

Yayınladığımız bu makale sayesinde hesabınızı kolayca silebilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce “Bilmeniz Gerekenler” kısmını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ekran Görüntüsü

Instagram hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

 

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Nesife

  Ben farklı cihazlardan Instagram’a giriş yaptığım için e-posta doğrulaması istiyor. E-postama kod gönderiyor ama ben e-posta hesabımı bilmiyorum. Öğrenmek için de Instagram hesabıma giremiyorum. Ne yapmalıyım?

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Nazım Bey,
   Açabilirsiniz ama tüm verilerinizin kalıcı olarak silinmesini beklemelisiniz. Bu da oldukça uzun bir süreç. Hesabınızı silmeden önce e-posta adresinizi değiştirirseniz, hesabınızı sildikten sonra eski adresinizle yeni hesap açabilirsiniz.

 2. Abdullah

  Hesabımı sildim ama e-postam silinmemiş. Yine şifre yenileme gönderiliyor ve gönderildiğinde şifreyi yeniledikten sonra hesaba girilmiyor. Böyle hesap yoktur diye… E-postamın da silinmesi gerekirdi.

 3. Frage

  Merhaba,
  Ben hesabımı sildim ancak profil fotoğrafım ve adım silinmedi. Onların dışındaki tüm veriler silindi ama ben nasıl olsa silinecektir diye profil fotoğrafımı kaldırmamıştım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 4. mi7hap4

  Hesabımı dondurmuştum, açtım şifre falan giriyorum ama “Girdiğin kullanıcı adı bir hesaba ait değil. Lütfen kullanıcı adını kontrol et ve tekrar dene.” diyor.

 5. Ali Han

  Merhabalar, ben Instagram hesabıma Facebook üzerinden giriyorum. Hesabımı silmek istedim, silerken şifre istiyor. Facebook üzerinden girdiğim için Facebook şifremi girdim. Yanlış dedi çünkü belirli bir şifrem yok. Yardım lütfen.

 6. Tarık Seymen

  İyi geceler, bir hesabım var. Bana” Instagram’dan güvenlik için şifrenizi yeniledik, e-posta adresinizden yeni şifrenizi alabilirsiniz.” diye bir e-posta geldi. Sonra ben e-postamdan şifreyi alırken hesabımdan e-posta adresini yanlışlıkla kaldırdım. Şimdi hesabıma giremiyorum. Ne yapmalıyım? Yardım ederseniz sevinirim.

 7. Seda Aksu

  Merhaba, ben Instagram hesabımı sildim. Google’de hala resimleri var. Bu resimler adımı yazıp Instagram yazdığım zaman çıkıyor. Bunların görülmesini istemiyorum. Bu resimleri kaldırmanın bir yolu olmalı ama ne? Ne yapmam lazım lütfen yardım edin. Acil bilgi istiyorum, zor durumda kaldım çünkü. Teşekkürler şimdiden.

 8. Bengi Karahalil

  Berk Kurtulu kullanıcı adım. 2013’de açtığım bu hesabın şifresini unuttum. Telefonu da değiştirdim. 2013’de açtığım hesabı silmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir