Instagram, çevrimiçi ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulan Instagram 2010 yılının Ekim yayında ücretsiz mobil uygulamasını yayınladı. İnternet kullanıcıları tarafından oldukça sevilen Instagram hızla büyüdü ve 2014 yılında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısına ulaştı. Aynı durum ülkemiz için de geçerli. Instagram Türkiye’de de milyonlarca kullanıcıya sahip. Hal böyle olunca çeşitli nedenlerle Instagram hesabını silmek isteyen birçok kullanıcı var. Bu kullanıcılar için Instagram hesap silme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabımı silebilmemiz için herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Instagram.com adresine giriş yapıyoruz. Ardından kullanıcı adı ve şifremizle sisteme giriş yapıyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Instagram hesap silme bağlantısına tıklıyoruz.

Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra hesabınızı neden sildiğinizi belirtmeniz gereken bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bulunan “Çok zamanımı alıyor.” seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. Hesap silme nedeninizi girdikten sonra alt kısımda bulunan kısma şifrenizi tekrar girin. Son olarak da sayfanın en alt kısmında bulunan “Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat” düğmesine tıklayın.

Söz konusu düğmeye tıkladığınızda fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz, arkadaşlarınız ve diğer tüm verileriniz kalıcı olarak silinecektir ve bir daha kurtarılamayacaktır. Gelecekte başka bir Instagram hesabı açmaya karar verirseniz tekrar aynı kullanıcı adı ile kayıt olamayacağınızı unutmayın.

Bilmeniz Gerekenler

 • Hesabınızı silebilmeniz için hesabınıza giriş yapabiliyor olmalısınız.
 • Hesabınızı sildikten sonra verileriniz kalıcı olarak silinir.
 • Hesabınız kalıcı olarak silindikten sonra kesinlikle geri getirilemez.
 • Hesabınızı sildikten sonra eski kullanıcı adınızla yeni hesap açamazsınız.

Yayınladığımız bu makale sayesinde hesabınızı kolayca silebilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce “Bilmeniz Gerekenler” kısmını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ekran Görüntüsü

Instagram hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

 

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yağız Varol

  Hesabımı birisi ele geçirdi. Sonra Instagram hesabımı kapattı. Ben başvuruda bulundum, ertesi gün uyku sersemi kullanıcı adımla tekrar hesap aldım. Takipçilerim ve resimlerim gitmişti. Şimdi Instagram onları geri yüklemiyor. Maillerime cevap vermiyor. Hesabımı affetmişler ne yapmam lazım?

 2. Muhammed Turak

  Ya ben Instagram hesabımın şifresini unuttum. Telefonda açık olduğu için giriş yapma sıkıntısı yoktu ama telefondan silinince maalesef bir daha giriş yapamadım. E-postayı ve şifreyi de bilmiyorum. Şuan tek isteğim hesabımı bir şekilde silmek. Bana yardım eder misiniz?

 3. Işıl

  Selamlar. Mesela ben herhangi bir kullanıcı adıyla hesap açtım. Sonra baktım kullanamıyorum kapattım. Daha sonra pişman olunca aynı kullanıcı adı ve e-posta ile yeni bir hesap açamıyorum. Yanlış anlamamışım değil mi?

 4. Mustafa Yavuz

  Facebook’tan Instagram’a giriş yapmıştım ben. Bugün Instagram’a hata mesajı geldi. Yeniden giriş yapın dedi. Çıktım bir daha da giremedim. Facebook’tan giriş yaptığımda başka hesap açıldı kendiliğinden. Eski hesabımı nasıl kurtarabilirim? Yardım edin.

 5. Alev Ercan

  “Hesabımı geçici olarak sil.” butonuna tıkladım ve hesabımı kapattım. İki gün sonra pişman oldum. Şimdi kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyorum ama açılmıyor. Lütfen yardımcı olun 🙁

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Alev Hanım,
   Hesabınızı kalıcı olarak silmiş olabilirsiniz. Geçici olarak sildiğinizi düşünüyorsanız; kullanıcı adı ve şifreniz yanlış olabilir. Giriş sayfasında bulunan şifre hatırlatma özelliğini kullanarak hesabınıza yeni şifre istemeyi deneyin.

 6. Yağmur

  Merhaba ben Facebook üzerinden Instagram hesabı açtım. Hesabımı kalıcı olarak silmek istiyorum. Hesabıma girebiliyorum ama hesabımı kalıcı olarak silemiyorum. Hesabımı silerken “Üzgünüz şifre yanlış diyor ne yapmalıyım?” diyor.

 7. Seval

  Acil yardım edin lütfen. 2 tane hesabım var, giriş yapabiliyorum. Birinin şifresini ve e-posta adresini unuttum. Birine de Facebook’tan giriş yaptığımda akış yenilenemedi diyor.

 8. Zehra Müge Yiğit

  Merhaba ben Instagram hesabımı sildim. Sonrasında kardeşimden girdim baktım ama hesap duruyor fakat fotoğraflar, videolar falan silinmiş. Hiç bir şey yok, takipçiler de yok. Tamamen silinmedi m acaba? Yoksa kısa süre sonra silinir mi?

 9. Yeşil

  Merhabalar, benim Instagram hesabıma kod geldi ve ben onay kodunu üst üste girdim. Sonradan onay kodunu girince “Kodu çok fazla kez girdin.” diyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Selam,
   Facebook ile bağlandığınızda Instagram senin herkese açık profiline, arkadaş listene ve e-posta adresine erişebilir. Herhangi bir bilgisayardan (telefon veya tablet olmaz) Instagram.com’a girin. Girdikten sonra “Hesabın var mı? Giriş yap” bağlantısına tıklayın. Ardından “Unuttun mu?” bağlantısına tıklayın. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra şifre yenileme sayfası açılacak. Bu sayfadaki e-posta veya kullanıcı adı isteyen forma Facebook’ta kullandığınız e-posta adresinizi girin. Sonrasında alttaki kutuya sayfadaki güvenlik kodunda okuduğunuz metini girin ve “Şifreyi Yenile” bağlantısına tıklayın. E-posta adresinize şifre yenileme bağlantısı gelecek. Bu bağlantıyı kullanarak hesabınızın şifresini değiştirin. Sonrasında da makalemizde anlatıldığı gibi kolayca hesabınızı silin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir