Instagram, çevrimiçi ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulan Instagram 2010 yılının Ekim yayında ücretsiz mobil uygulamasını yayınladı. İnternet kullanıcıları tarafından oldukça sevilen Instagram hızla büyüdü ve 2014 yılında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısına ulaştı. Aynı durum ülkemiz için de geçerli. Instagram Türkiye’de de milyonlarca kullanıcıya sahip. Hal böyle olunca çeşitli nedenlerle Instagram hesabını silmek isteyen birçok kullanıcı var. Bu kullanıcılar için Instagram hesap silme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Reklamlar

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabımı silebilmemiz için herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Instagram.com adresine giriş yapıyoruz. Ardından kullanıcı adı ve şifremizle sisteme giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Instagram hesap silme bağlantısına tıklıyoruz.

Reklamlar

Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra hesabınızı neden sildiğinizi belirtmeniz gereken bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bulunan “Çok zamanımı alıyor.” seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. Hesap silme nedeninizi girdikten sonra alt kısımda bulunan kısma şifrenizi tekrar girin. Son olarak da sayfanın en alt kısmında bulunan “Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat” düğmesine tıklayın.

Söz konusu düğmeye tıkladığınızda fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz, arkadaşlarınız ve diğer tüm verileriniz kalıcı olarak silinecektir ve bir daha kurtarılamayacaktır. Gelecekte başka bir Instagram hesabı açmaya karar verirseniz tekrar aynı kullanıcı adı ile kayıt olamayacağınızı unutmayın.

Bilmeniz Gerekenler

 • Hesabınızı silebilmeniz için hesabınıza giriş yapabiliyor olmalısınız.
 • Hesabınızı sildikten sonra verileriniz kalıcı olarak silinir.
 • Hesabınız kalıcı olarak silindikten sonra kesinlikle geri getirilemez.
 • Hesabınızı sildikten sonra eski kullanıcı adınızla yeni hesap açamazsınız.

Yayınladığımız bu makale sayesinde hesabınızı kolayca silebilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce “Bilmeniz Gerekenler” kısmını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ekran Görüntüsü

Instagram hesap silme sayfasına ait ekran görüntüsü.

 

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Soner

  İyi günler,
  Ben Instagram şifremi unuttum, giriş yapamıyorum. Şifre hatırlatma kısmında benim eski e-posta hesabıma şifre gidiyor fakat ben e-posta adresimin şifresini unuttum, giremiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Soner Bey,
   Şifresini unuttuğunuz e-posta hesabının giriş sayfasına girerek, şifre yenileme bağlantısını kullanabilirsiniz. Yani Instagram hesabınız yerine e-posta adresinizin şifresini yenileyebilirseniz, hesabınızı kolayca silebilirsiniz.

 2. Büşra

  Instagram hesabım şuan donuk halde fakat ben açıp silmek istiyorum. Dondurup açtığımızda tekrar dondurmak için bir hafta bekliyoruz ya şimdi açsam hesabı silmek için de bir hafta beklemem gerekir mi?

 3. Seda Keçeli

  Benim telefonum servise gitti, geldi. Format atılmış ve Instagram dahil bütün uygulamalarım silinmiş. Yeniden yükledim ve yanlışlıkla başka bir hesap daha açtım. Eski hesabım açık duruyor. Yeni açtığım hesabı kapatıp, eski hesabıma nasıl ulaşabilirim? Şifremi de hatırlamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Onur

  Merhaba ben Onur,
  Facebook üzerinden iki tane Instagram hesabı açtım ama eski kullandığım hesaba giremiyorum. Facebook üzerinden giriş yaptıktan sonra yeni açtığım hesaba giriyor. Ben eski hesabıma girmek istiyorum! Ne yapmam gerekiyor?

 5. Zuhal

  Benim telefonum servise gitti, geldi. Format atılmış ve Instagram dahil bütün uygulamalarım silinmiş. Yeniden yükledim ve yanlışlıkla başka bir hesap daha açtım. Eski hesabım açık duruyor. Yeni açtığım hesabı kapatıp, eski hesabıma nasıl ulaşabilirim? Şifremi de hatırlamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Gönül

  Merhabalar,
  Facebook hesabımla açtığım Instagram hesabıma şifre değiştirildi uyarısı geldikten sonra giriş yapamadım ve yeni bir hesap açtım. Fakat eski hesabım hala duruyor. Nasıl kapatabilirim?

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Gönül Hanım,
   Eski hesabınızın şifresini Facebook’a kayıtlı e-posta adresini kullanarak yenileyebilirsiniz. Eski hesabınızın şifresini yeniledikten sonra makalede anlatılanları uygulayın ve hesabınızı kalıcı olarak kapatın. Böylelikle probleminiz çözüme kavuşmuş olur.

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Nigar,
   Instagram giriş sayfasındaki “Şifremi unuttum?” bağlantısını kullanarak e-posta adresinize şifre yenileme bağlantısını gönderebilirsiniz. Şifre yenileme işleminden sonra hesabınızı yukarıdaki bağlantıları kullanarak kalıcı olarak silebilirsiniz.

 7. Elif

  Merhaba, ben bir hesap açmıştım. Sonra telefon numarası ile onay istedi, onaylamak için telefon numarası girdim ama hesabımı kapattılar. Ben hiçbir paylaşım yapmamıştım, ayrıca hesabımın neden kapatıldığını da anlayamadım. Lütfen yardım eder misiniz? Hesabımı açar açmaz onalaylama istedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir