Hotmail 1969 doğumlu, Hint bilgisayar operatörü Sabeer Bhatia ve Jack Smith tarafından 1995 yılında kurulmuştur. Hotmail ismi HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili) harflerini çağrıştırdığı için seçilmiştir. Hotmail, bir zamanların efsane anlık mesajlaşma programı sayesinde dünyanın en çok kullanılan e-posta servislerinden biridir. 1997 yılının Aralık ayında 400 milyon Amerikan Dolarına Microsoft’a satılan Hotmail daha sonra MSN şemsiyesi altına girdi. Daha sonra Hotmail 2013 yılında Microsoft’un Hotmail üzerine kurduğu Outlook.com ile birleştirilmiştir.

Reklamlar

Outlook ve Hotmail Hesabı Nasıl Silinir?

Hotmail günümüzde Gmail, Yandex ve Yahoo! gibi rakipleri olmasına rağmen en çok kullanılan e-posta servislerinden biridir. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu devasa e-posta sağlayıcısından hesabını silmek isteyen birçok kullanıcı var. Bu başlıkta Hotmail (Outlook) hesabını silmek isteyen kullanıcılara yardımcı olacağız. Outlook yani Hotmail hesabımızı silmek için ilk olarak hesabımıza giriş yapabiliyor olmamız gerekmektedir. Hotmail yani Outlook hesabımıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklıyoruz.

Hotmail ve Outlook Hesap Silme Linki: https://account.live.com/CloseAccount.aspx

Hotmail veya Outlook hesap silme linkine tıkladığınızda işlem sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bulunan ‘İleri’ düğmesine tıklayın. Ardından açılan sayfadaki tüm seçenekleri işaretleyin. Ardından da sayfanın alt kısmında bulunan “Yine de bu hesabı kapatmak mı istiyorsunuz? Gitmenize üzüldük. Gitmeden önce lütfen bize neden ayrıldığınızı anlatın.” Kısmından hesap silme nedeninizi belirtin. Bu kısımda “Artık Microsoft hesabı kullanmak istemiyorum.” nedenini seçmenizi tavsiye ederiyoruz. Nedeninizi de seçtikten sonra “Hesabı kapatılmak üzere işaretle” bağlantısına tıklayın. Böylelikle Hotmail yani Outlook hesabınızı silme işleminizi başlatmış olursunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek bir şey var, o da beklemek. Hotmail veya Outlook hesabınızı sildiğinizde hesabınız 60 gün boyunca silinecekler alanında bekler. 60. günün sonunda da kalıcı olarak silinir.

Reklamlar

Bilmeniz Gerekenler

Hesabınızı sildikten sonra 60 gün içerisinde hesabınıza giriş yaprak silme işlemini iptal edebilirsiniz. 60. günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir ve kurtarılması mümkün değildir. Ayrıca aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 1. Hesabınızdaki bakiyeyi kaybedebilirsiniz. Office365, Xbox ve OneDrive gibi abonelik hizmetlerine erişiminiz kalmaz. Aboneliği veya devreden bakiyesi olmadığından emin olana kadar bu hesabı kapatmayın.
 2. Outlook.com, Hotmail ve OneDrive erişiminizi kaybedersiniz. Bu Microsoft hizmetlerini kullanarak depoladığınız hiçbir posta, belge veya fotoğrafa erişemezsiniz. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce bu verileri yedekleyin.
 3. Bu hesabı kullanan cihazlar, cihazla ilişkilendirilen bir Microsoft hesabı olmadan eskisi kadar iyi çalışmaz. Xbox konsolları için Microsoft hesabı gerekir. Windows Phone’lar, Windows 8.1 veya Windows 8.1 RT PC’ler, Surface cihazlarından en iyi performansı bir Microsoft hesabıyla alabilirsiniz. Tüm hizmetlere erişebilmek için cihazlarınızı farklı bir Microsoft hesabıyla ayarlayabilirsiniz.
 4. İçerikler çalışmayabilir. Bu Microsoft hesabı kullanılarak satın alınmış veya indirilmiş müzikler, oyunlar, uygulamalar ve yazılımlar yeniden yüklenemez (aynı cihaza veya farklı cihazlara) ve bazı özellikler çalışmayabilir.
 5. Bu hesabı kullanarak oturum açtığınız tüm konumlarda depolanan verilere erişiminizi kaybedersiniz. Aile ayarlarını, HealthVault’u, MSN Money’i kullanarak yönettiğiniz bilgileri ve Skype’a eklediğiniz Messenger kişilerini kaybedersiniz.

Outlook ve Hotmail hesabınızı bu makale sayesinde kolayca silebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü

Hotmail ve Outlook Hesap Silme

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Alper Mergen

  Olmuyor! Link açıldığında bu siteye ulaşamazsınız diyor. Güvenlik ayarları ile ilgili bir yazı geliyor. Bir ay sonra güvenlik ayarlarım güncellenecekmiş. Epey karılık bir durum. Uzun zamandır girmediğim hesabıma yeni bilgisayar alınca giriş yapmayı denedim. Nasıl olduysa şifresini bile bilmeden girdim. Yeni telefon numarama kod geldi. Bu şekilde girdim, hesabı silemiyorum da… Nasıl olacak acaba?

  1. Hesap Silme Yöneticisi Yazar

   Merhaba Ali Bey,
   Mail hesabınızı sildiğinizde, sildiğiniz hesabı kullanarak açtığınız hesaplar silinmez. Lakin hesap kurtarma, şifre yenileme gibi işlemleri yapamazsınız. Çünkü bu işlemler için gerekli olan e-posta adresi kapanmış olacak. Bu nedenle e-posta adresinizi silmeden önce, söz konusu adresi nerelerde kullandıysanız , yenisiyle değiştirmelisiniz.

 2. Dilay

  Merhaba, ben hesabıma giremiyorum. Şifreme hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Outlook’u da sadece Facebook hesabımda kullanıyordum. Onun dışında kullanmadığım için şifre ve şifreyi geri sıfırlamak için erişebileceğim hiç bir şey yok. Eski telefon numaram kayıtlı hesabıma. Girmeden hesabı silme şansım sanırım yok ama girebilmem için ne gibi bir çözüm olabilir? Başka bir çok hesap kurtarmada ne sordularsa yapmaya çalıştım ama olmadı. Çünkü Facebook için bu adresi kullandığım için çok eski hiç hatırlamıyorum. Başka bir yolu var mıdır?

 3. Ceren Bayraktar

  Merhaba, Hotmail hesabımı makalede anlattığınız şekilde kalıcı olarak sildim. Şimdi merak ettiğim birşey var. Hesabımı silmeden önce bir arkadaşıma e-posta göndermiştim. Hesabımı sildiğim için gönderdiğim e-posta da silinmiş midir? Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir