Ülkemizde milyonlarca kişi aktif olarak Facebook’u kullanıyor. Peki bu kullanıcıların hepsi hayatından memnun mu? Elbette hayır. Bazı kullanıcılar gizlilik, güvenlik ve vakit kaybı gibi sebeplerden dolayı hesabını silmek istiyor. Bu makalemizde söz konusu kullanıcılar için bilgisayardan Facebook hesap silme işlemini anlatacağız.

Bilgisayardan Facebook hesabı nasıl silinir?

Bilgisayardan Facebook hesap silme işlemi çok kolaydır. Bu işlemi yapabilmeniz için tek bilmeniz gereken şey Facebook hesabınızın kullanıcı adı ve şifresidir. Eğer şifrenizi unuttuysanız, FACEBOOK ŞİFREMİ UNUTTUM başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Şifrenizi biliyorsanız başlayabiliriz. Facebook kullanıcılarına iki ayrı hesap silme seçeneği sunmaktadır. Facebook’a ara vermek istiyorsanız, hesabınızı geçici olarak silebilirsiniz. Eğer Facebook’u bir daha kullanmamak üzere terk etmek istiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. İki ayrı hesap silme seçeneğini sizler için iki ayrı başlık altında anlatacağız.

Facebook hesabı geçici olarak nasıl silinir?

Facebook hesabınızı geçici olarak silmek oldukça kolaydır. İlk olarak bilgisayarınızın İnternet tarayıcısından facebook.com’a girin. Ardından profilinizi açın. Profilinizi açtıktan sonra aşağıdaki geçici Facebook hesap silme linkine tıklayın.

Geçici Facebook Hesap Silme Linki

Linke tıkladıktan sonra sistem sizden hesabınızın şifresini isteyebilir. İsterse hesabınızın şifresini girin ve devam düğmesine tıklayın. Tıklamanın ardından “Hesabını dondurmak istediğinden emin misin?” başlıklı bir sayfa açılacak. Bu sayfada hesap kapatma nedenimizi belirtmemiz gerekiyor. Hesap kapatma nedeni olarak “Diğer, lütfen açıkla:” seçeneğini işaretleyin ve “Lütfen biraz daha bilgi ver.”  alanına “Belirli bir süre sonra geri döneceğim.” yazın. Eğer Facebook’tan e-posta almak istemiyorsanız, e-posta alımını durdurma alanını işaretleyebilirsiniz. Son olarak mavi renkli dondur düğmesine tıklayın ve işlemi tamamlayın. Böylelikle bilgisayarınızı kullanarak Facebook hesabınızı geçici olarak silmiş olursunuz.

Facebook hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Facebook hesabınızı bir daha kullanmamak üzere silmek istiyorsanız, hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için ilk olarak bilgisayarınızın İnternet tarayıcısını açın. Ardından Facebook’a girin ve hesabınızla oturum açın. Oturum açtıktan sonra aşağıdaki kalıcı hesap silme linkine tıklayın.

Facebook Kalıcı Hesap Silme Linki

Kalıcı hesap silme linkine tıkladıktan sonra “Hesabımı Sil” başlıklı bir pencere açılacak. Bu penceredeki mavi renkli “Hesabımı Sil” düğmesine tıklayın. Bu tıklamanın ardından “Hesabı Kalıcı Sil” başlıklı bir pencere açılacak. Bu penceredeki şifre alanına hesabınızın şifresini girin. Şifrenizi girdikten sonra güvenlik kontrolü alanını da tamamlayın ve “Tamam” düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın. Böylelikle Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmiş olursunuz.

Silinen Facebook hesapları nasıl kurtarılır?

Geçici olarak silinen Facebook hesaplarını kolayca kurtarabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kullanıcı adı ve şifrenizle Facebook’a giriş yapmak ve hesap silme işlemini iptal etmektir. Geçici olarak silinen hesapların kurtarılması için belirli bir süre kısıtlaması yoktur. Bu nedenle hesabınızın giriş bilgilerini sadece sizin ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın. Ayrıca hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine ve telefon numarasına erişiminizi kaybetmeyin. Böylelikle aylar sonra bile hesabınıza giriş yaparak Facebook’u kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kalıcı olarak silinen hesaplarda ise durum farklıdır. Kalıcı olarak silinen hesaplar için Facebook kullanıcılarına 14 günlük bir süre tanımaktadır. Bu 14 günlük süre zarfında fikrinizi değiştirirseniz, hesabınıza giriş yaparak hesap silme işlemini iptal edebilirsiniz. 14. günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir. Kalıcı olarak silinen hesapların kurtarılması mümkün değildir.

Bilgisayardan Facebook Hesap Silme
Makalede bilgisayardan Facebook hesap silme işlemi anlatılıyor.

Facebook hesap silme işlemi bu kadar. Konuyla ilgili aşamadığınız herhangi bir problemle karşılaşırsanız, aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Ali Genç

    Selam aliusta_60@hotmail.com e-posta adresiyle kullandığım Facebook hesabımda eski telefon numaram tanımlı olduğundan ve e-posta adresimin şifresini bilmediğimden, hesabımı açamıyorum. İleride başkalarının eline geçmemesi için hesabımın tamamen silinmesini rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir