Facebook kullanıcıları gizlilik, güvenlik ve diğer sebeplerle hesaplarının şifresini değiştirmek isteyebiliyorlar. Bu makalede Facebook şifre değiştirme işlemini anlatacağız.

Facebook şifresi nasıl değişitirilir?

Facebook şifre değiştirme işlemi oldukça basittir. Şifrenizi hem telefonunuzdan hem de masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan değiştirebilirsiniz. Masaüstü veya dizsütü bilgisayarını kullanarak hesabının şifresini değiştirmek isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek hesap şifrelerini değiştirebilirler.

  1. Kullanıcı adı ve şifrenizle hesabınıza giriş yapın.
  2. Genel hesap ayarları sayfasına girin.
  3. Ayarlar sayfasındaki şifre satırının sonundaki düzenle bağlantısına tıklayın.
  4. Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi yazın.
  5. Değişiklikleri kaydet sayfasına tıklayın.

Hesap ayarları sayfasını bulamayanlar, Facebook hesaplarına giriş yaptıktan sonra buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirler. Yukarıdaki adımları tamamladığınızda Facebook hesabınızın şifresini değiştirmiş olursunuz. Şimdi de telefondan Facebook hesap şifresi değiştirme işlemine geçelim. İlk olarak telefonunuzdan Facebook uygulamasını açın. Eğer uygulamada hesabınız açık değilse, giriş bilgilerinizle oturum açın. Oturum açtıktan sonra önce ayarlara sonra da hesap ayarları penceresini açın. Açılan pencereden “Genel” sekmesine dokunun. Bu dokunmanın ardından açılan penceredeki şifre sekmesine dokunun. En üst kısıma mevcut şifrenizi girin. Son iki kısıma da yeni şifrenizi girin ve mavi renkli değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın. Böylelikle hesabınızın şifresini telefonunuzdan değiştirmiş olursunuz.

Adım Adım Facebook Şifre Değiştirme

Yukarıdaki anlatım ile Facebook hesabının şifresini telefondan değiştiremeyenler aşağıdaki ekran görüntüleri sayesinde şifrelerini kolayca değiştirebilirler.

Telefondan Facebook Şifre Değiştirme
İlk olarak sağ alt köşedeki menü ögesine dokunun. Açılan pencerenin en altına inin ve “Ayarlar” sekmesine dokunun.
Telefondan Facebook Şifre Değiştirme 2. Adım
Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra açılan pencereden “Genel” sekmesine dokunun. Açılan pencereden de şifre sekmesine dokunun. Sonra da şifrenizi değiştirin.

Neden şifremi değiştirmeliyim?

Facebook özel anlarımızın bulunduğu fotoğraf ve videoları barındıran bir platformdur. Gizlilik ayarları sayesinde Facebook paylaşımlarınız yabancılar tarafından görüntülenemez. Fotoğraf ve videoların dışında Facebook Messenger üzerinden yaptığınız görüşmeler ve yazışmalar da yabancılar tarafından görüntülenemez. Ancak! Facebook şifreniz başkalarının eline geçerse, hesabınızdaki veriler kötü niyetli kişiler tarafından görülebilir. Bu durum hem özel hayatınızın gözler önüne serilmesine sebep olabilir. Ayrıca fotoğraf ve videolarınızı kullanan kötü niyetli şahıslar sizin adınıza taklit hesaplar açarak arkadaşlarınızı dolandırmaya çalışabilirler. Bu ve benzeri durumlar bir Facebook kullanıcısının başına gelebilecek en kötü şeydir. Bu nedenle Facebook şifrenizi başkalarının tahmin edemeyeceği şekilde değiştirmeli ve hesabınızı güvende tutmalısınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir