Bu makalede Facebook hesap şifresini unutan kullanıcılar için şifre yenileme işlemi anlatılıyor. Ayrıca “Facebook şifremi unuttum, hesabımı nasıl kurtarabilirim?” sorusu cevaplanıyor.

Merkezi Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan ve Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, İnternet kullanıcıları tarafından çok sevildi. Bu sevginin karşılığında dünya genelinde Facebook’un milyarlarca kullanıcısı oldu. Bildiğiniz gibi bu kullanıcılar Facebook’a çeşitli bilgilerle giriş yapabiliyorlar. Bu bilgiler içerisinde en çok unutulanı ise şifredir. Çoğu kullanıcı Facebook şifresini unuttuğu için hesabına giriş yapamıyor. Bu makalemizde Facebook hesap şifresini unutanlar için şifre yenileme işlemini anlatacağız.

Şifresini Unuttuğunuz Facebook Hesabını Kurtarın

Facebook şifre yenileme ve hesap kurtarma işlemi çok basittir. Bu işlemi hem masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan hem de cep telefonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullananlar için şifre değiştirme işlemini anlatalım.

İlk olarak tarayıcınızdan facebook.com adresini açın. Ardından sağ üst kısımdaki “Hesabını mı unuttun?” bağlantısına tıklayın. Sonra, “Hesabını aramak için lütfen e-posta adresini veya telefon numaranı gir.” yazan kısımın altına, Facebook’a kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinizi yazın. E-posta adresinizi hatırlamıyorsanız bu alana telefon numaranızı veya Facebook kullanıcı adınızı da yazabilirsiniz. Bu alana doğru bilgileri girdiğinizde Facebook bilgilerle eşleşen hesabı ekrana getirecektir. Söz konusu sayfayı aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Facebook şifremi unuttum, hesabımı nasıl kurtarırım?
Şifremi unuttum sayfasında hesap tanımlamasını doğru yaptığınızda, hesabınız ekran görüntüsündeki gibi karşınıza çıkacaktır.

Bilgileriniz ekrana geldiğinde, “Şifreni nasıl yenilemek istersin?” sorusunun altında şifre yenileme seçeneklerini görebilirsiniz. Eğer hesabınızın bulunduğu e-posta adresine şifre yenileme bağlantısı göndermek istiyorsanız; “Şifremi yenilemek için bana e-postayla bir bağlantı gönder.” seçeneğini işaretleyin ve devam düğmesine tıklayın. Eğer hesabınıza ait e-posta adresine erişiminiz yoksa, “Şifremi yenilemek için bana kısa mesajla bir kod gönder.” seçeneğini işaretleyin ve mavi renkli devam düğmesine tıklayın. Bu tıklamanın ardından “Güvenlik kodunu gir.” başlıklı bir sayfa açılacak. Bu sayfaya e-posta adresinize veya telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekiyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünden güvenlik kodunu gireceğiniz sayfayı görebilirsiniz.

Güvenlik Kodu Gir
Güvenlik kodunu gireceğiniz sayfaya ait ekran görüntüsü.

Yukarıdaki ekrana güvenlik kodunuzu girin ve mavi renkli devam düğmesine tıklayın. Bu tıklamanın ardından şifre değiştirme ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu ekrana hesabınıza koymak istediğiniz yeni şifreyi girin. Böylelikle hesabınızın yeni şifresini belirlemiş olursunuz. Böylelikle şifresi unutulan Facebook hesabını kurtarmış olursunuz.

Facebook Şifre Değiştirme ile İlgili Öneriler

Yukarıdaki anlatımı uygulayarak başarılı bir şekilde hesabınızı kurtardınız. Peki bundan sonra hesabınızı nasıl güvene alabilirsiniz? İşte hesabınızı güvende tutmanız için birkaç öneri:

  1. Hesabınıza tahmin edilebilir basit şifreler koymayın.
  2. Hesap şifrenizi kimseyle paylaşmayın.
  3. İnternet üzerinde hesap şifrelerini almaya çalışan sahte sayfalara dikkat edin.
  4. Hesabınıza mutlaka cep telefonu numaranızı tanımlayın.
  5. İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini mutlaka aktif hale getirin.
  6. Hesabınıza tanınmayan bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş yapıldığına dair gelen uyarıları dikkate alın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir