Bildiğiniz üzere Facebook ülkemizin en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesidir. Milyonlarca Türk vatandaşının kullandığı bu sosyal mecrada bir takım tatsız olaylar yaşanabiliyor. Facebook’ta yaşanan tatsız olayların başında taklit hesaplar geliyor. Birçok Facebook kullanıcısı profillerinin başkaları tarafından taklit edilmesinden oldukça rahatsız. Çünkü taklit hesaplar kişilerin itibar kaybına, kişisel verilerinin ifşa olmasına ve maddi-manevi zarar görmesine sebep olabiliyor. Makalemizde Facebook hesabınızı (profilinizi) taklit eden kişiler tarafından açılan hesapların nasıl şikâyet edileceğini ve taklit hesabın nasıl kapatılacağını anlatacağız.

Taklit Facebook hesabı nasıl kapatılır?

Taklit Facebook hesabını şikâyet etmek ve kapatmak oldukça kolaydır. İşlemi masaüstü veya dizüstü bilgisayardan yapmanızı tavsiye ediyorum. Başlayalım… İlk olarak kullanıcı adı ve şifrenizle Facebook’a giriş yapın. Ardından sizi taklit ettiğini düşündüğünüz hesabın profiline girin. Ardından kapak fotoğrafının sağ alt kısmında bulunan ••• simgesine tıklayın. Tıkladıktan sonra açılan pencereden “Şikayet Et” sekmesine tıklayın. Bu tıklamanın ardından “Ne Olduğunu Anlamamıza Yardımcı Ol” başlıklı bir pencere açılacak. Bu pencereden “Bu hesabı şikayet et” seçeneğini seçin ve devam düğmesine tıklayın.

Ardından açılan pencereden “Bu zaman tüneli beni veya tanıdığım birini taklit ediyor.” seçeneğini seçin ve devam düğmesine tıklayın. Bu işlemin sonunda “Kimi taklit ediyor?” başlıklı bir pencere açılacak. Bu pencereden hesap sizi taklit ediyorsa, “Beni” seçeneğini işaretleyin ve devam düğmesine tıklayın. Artık işlemin son adımına geldik. Açılan pencereden “İncelenmesi için Facebook’a gönder.” bağlantısına tıklayın. Böylelikle Facebook’ta profilinizi taklit eden hesabı şikâyet etmiş oluyorsunuz. Eğer profiliniz gerçekten de şikâyet ettiğiniz hesap tarafından taklit ediliyorsa, taklit hesap birkaç gün içerisinde silinecektir.

Facebook hesabım yok ama birileri Facebook’ta fotoğraflarımı kullanıyor, ne yapabilirim?

Facebook hesabınız yok ama birileri sizin fotoğraf ve videolarınızı kullanarak taklit Facebook profili açmış. Siz de bu hesabı doğal olarak kapatmak (silmek) istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gerekenleri anlatacağım. İlk olarak aşağıdaki taklit hesap şikayet bağlantısına tıklayın.

Ardından açılan sayfadan “Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” seçeneğini işaretleyin. Bu işaretlemenin ardından “Bir Facebook hesabınız var mı?” sorusu açılacak. Hayır, seçeneğini işaretleyin. Taklit edilen kişi sizseniz, “Evet, taklit edilen kişi benim” seçeneğini işaretleyin. Bu işaretlemenin ardından bir form açılacak. Formu doğru bir şekilde doldurun. Forma sizi taklit eden Facebook profilinin bağlantısını (URL) doğru girmeyi ihmal etmeyin. Ardından tarattığınız kimliğinizi veya ehliyetinizi gizli kalması gereken kısımları kapatarak tarayın ve forma yükleyin. Ek bilgiler kısmına taklit hesapla ilgili bilgileri girin ve “Gönder” düğmesine tıklayarak formu gönderin. Böylelikle şikâyetinizi Facebook’a iletmiş oldunuz. İlgili profilin sizi taklit ettiği doğruysa, incelemenin ardından kapatılacaktır.

Bilmeniz Gerekenler

  • Taklit hesap sizi değil de bir arkadaşınızı taklit ediyorsa, söz konusu hesabı siz de şikayet edebilirsiniz.
  • Taklit hesaplar kişilere itibar kaybettirebilir.
  • Taklit hesaplar yüzünden kişisel bilgiler ifşa olabilir.
  • Facebook hesabı olmayanlar da taklit edilebilir. Dikkat edilmeli

Eğer biri sizin sosyal paylaşım hesaplarınızı taklit ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden söz konusu hesabı şikayet edin. Ayrıca konuyla ilgili adli makamlara suç duyurusunda bulunmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Adım Adım Taklit Hesap Şikayet Etme ve Kapatma (Silme)

Facebook Taklit Hesap Silme 1. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 1. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 2. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 2. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 3. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 3. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 4. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 4. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 5. Adım
Facebook Taklit Hesap Silme 5. Adım

Yorumlar

  1. Taha Eren

    Arkadaşlar bu taklit hesap açma olayı büyük bir terbiyesizliktir. Açılan taklit hesaplar, taklit edilen kişinin itibarını zedeleyebilir ve çevresi tarafından yanlış anlaşılmasına sebebiyet verebilir. Eğer biri sizi taklit ediyor ve sizin adınıza Facebook’ta paylaşımlarda bulunuyorsa derhal suç duyurusunda bulunun. Kimsenin adınızı karalamasına izin vermeyin ve bunu yapan kötü niyetli kişilere asla acımayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir