Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, 04.09.1998 tarihinde Sergey Brin ve Larry Page tarafından özel bir şirket olarak kuruldu. Çoğu İnternet kullanıcısı Google’yi bir arama motoru olarak bilir. Arama motoru olarak bilinmesine rağmen Google çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmetler üreten, geliştiren şirket aynı zamanda bu hizmetlere ev sahipliği yapar.

Kârının büyük bir kısmını da AdWords isimli reklamcılık hizmetinden elde etmektedir. Reklam, iletişim, yazılım, yayın ve arama gibi birçok sektörde onlarca ürüne sahiptir. Youtube, Adsense, Gmail, Checkout ve Blogger servisleri de Google’ye aittir. Kısaca Google İnternet âleminin en önemli oyuncularından biri. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu dev mecradan hesabını silmek isteyen kullanıcılar mutlaka olacaktır. Bu başlıkta Google hesabınızı nasıl sileceğinizi anlatacağız.

Google Hesabı Nasıl Silinir?

Google hesabınızı silmek için ilk olarak hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Google hesap silme linkine de tıklayabilirisiniz.

Google hesap silme linkine tıkladıktan sonra e-posta adresinizi veya şifrenizi tekrar girmenizi isteyebilir. Bu aşamayı geçtikten sonra “Google Hesabınızı Silin” başlıklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bulunan uyarıları dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Uyarıları okuduktan sonra sayfanın en altına inin. Sayfanın en alt kısmında bulunan “Evet, beklemede olan finansal işlemlerden dolayı ortaya çıkacak tüm ödemelerden halen sorumlu olduğumu biliyorum ve belirli durumlarda kazancımın ödenmeyeceğini anlıyorum.” ve “Evet, Google Hesabımı ve tüm verilerini kalıcı olarak silmek istiyorum.” seçeneklerini işaretleyin ve ‘Hesabı Sil’ düğmesine tıklayın.

Bu işlemden sonra Google hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Hesabınızda bulunan verileri kaybetmek istemiyorsanız hesabınızı silmeden önce hesabınızın yedeğini indirebilirsiniz. Hesabınızı yedeklemek için aşağıdaki hesap yedekleme bağlantısını kullanabilirsiniz.

Hesap Yedekleme Bağlantısı: https://www.google.com/settings/takeout

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Lütfen bunu dikkatlice okuyun. Bu o bildiğiniz sıkıcı metinlerden değildir. Çeşitli Google hizmetlerine erişim sağlayan Google Hesabınızı silmeye çalışıyorsunuz. Bu hizmetlerin hiçbirini artık kullanamayacaksınız ve hem hesabınızı hem de verilerinizi kaybedeceksiniz. Ayrıca kullaniciadi@gmail.com adresini Google dışında kullandığınız hizmetlere erişiminiz kaybolacaktır. Örneğin banka hesabınız için bir kurtarma e-posta adresi olarak bu e-posta adresini kullanıyorsanız banka şifrenizi sıfırlama konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Devam ederseniz Google dışında bu hesabı kullandığınız her yerde e-posta adresinizi güncellemeniz gerekecektir.

Ekran Görüntüsü

Google hesap silme sayfasının ekran görüntüsü.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir