Instagram tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popüler olan bir fotoğraf ve video paylaşım uygulaması. Ülkemizde Instagram’ı kullanan milyonlarca kişi var. Bu kişiler arasında bazıları hesap şifrelerini değiştirmek isteyebiliyorlar. Bu makalemizde Instagram şifre değiştirme işlemini anlatacağız.

Instagram şifresi nasıl değiştirilir?

Instagram şifre değiştirme işlemi oldukça basittir. Instagram hesabınızın şifresini hem cep telefonunuzdan hem de masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan kolayca değiştirebilirsiniz. İlk olarak telefondan Instagram şifre değiştirme işlemini anlatacağız.

Telefondan Instagram Şifresini Değiştirme

İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın. Ardından sağ alt kısımda bulunan profil görselinize dokunun. Böylelikle profil sayfasınız açılmış olur. Profil sayfasını açtıktan sonra sağ üst kısımdaki dişli simgesine dokunun. Bu dokunmanın ardından seçenekler penceresi açılacak. Bu penceredeki listede bulunan “Şifreyi yenile.” sekmesine dokunun. Bu dokunmanın ardından “ornekposta@ornekposta.com adresine, şifreni yenilemek için bağlantı içeren bir e-posta gönderdik.” şeklinde bir pencere açılacak. Bu pencereyi gördüğünüzde, Instagram sistemi hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine şifre yenileme bağlantısı gönderecek.

Bu pencereyi tamam diyerek kapatın. Ardından şifre yenileme bağlantısının gönderildiği e-posta adresinizi açın. Gelen postadaki turkuaz renkli “Reset Password” düğmesine dokunun. Bu dokunmanın ardından hesabınızın yeni şifresini gireceğiniz bir sayfa açılacak. Açılan sayfaya yeni şifrenizi girin ve “Şifreyi yenile.” düğmesine dokunun. Böylelikle girdiğiniz yeni şifre hesabınıza atanmış olur. Bu aşamadan sonra Instagram şifre değiştirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Ekran Görüntüleri

Telefondan Instagram Şifre Değiştirme 1. Adım
İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın. Ardından sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun. Sonra da profil sayfasındaki dişli simgesine dokunun.
Instagram Şifre Değiştirme 2. Adım
E-posta adresinize gelen şifre değiştirme butonuna tıklayın.
Instagram Şifre Değiştirme Son Adım
E-posta adresinize gelen bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfaya, yeni şifrenizi girin ve şifrenizi yenileyin.

Bilgisayardan Instagram Şifre Değiştirme

Bilgisayardan Instagram şifre değiştirme işlemi telefona nazaran daha kolaydır. İlk olarak instagram.com adresine girin. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki şifre değiştirme linkine tıklayın.

Instagram Şifre Değiştirme Linki: https://www.instagram.com/accounts/password/change/

Yukarıdaki linke tıklamadan önce hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun. Yukarıdaki linke tıkladığınızda doğrudan Instagram şifre yenileme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfadaki mevcut şifre alanına hesabınızın şifresini girin. Diğer alanlara da hesabınıza koymak istediğiniz yeni şifreyi girin ve “Şifreyi değiştir.” düğmesine tıklayın. Böylelikle hesabınızın şifresini değiştirmiş olursunuz.

Instagram Hesabınız İçin Güvenlik İpuçları

Instagram hesabınızın güvenliğini arttırmak ve bilgisayar korsanlarından korunmak için aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz. Tavsiyelerimiz:

  1. Hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmayın.
  2. İnternet üzerinde kullanıcı adı ve şifrenizi talep eden formlara giriş bilgilerinizi girmeyin.
  3. E-posta adresinize gelen ve giriş bilgilerinizi isteyen maillere cevap vermeyin.
  4. Tahmin edilebilir, basit şifreler yerine güçlü şifreler kullanın.
  5. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir