Geniş bant İnternet’in ve de İnternet’te rahatlıkla gezinmemizi sağlayan cihazların yaygınlaşmasıyla İnternet kullanımı oldukça arttı. Birçok kullanıcı Chrome veya Firefox gibi tarayıcıları kullanarak sörf yapıyor. Bazı kullanıcılar girdikleri sitelerin başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyor ve İnternet geçmişlerini silmek istiyorlar. Bu kullanıcılar için İnternet geçmişi silme işlemini anlatacağız.

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet’e bağlanman için masaüstü, dizüstü, tablet ve telefon gibi cihazlar kullanıyoruz. Ziyaretçilerimizin İnternet geçmişlerini rahatça silebilmeleri için işlemi her cihaz ve tarayıcı için ayrı ayrı anlatacağız. İlk olarak en popüler İnternet tarayıcısından başlayalım.

Chrome İnternet Geçmişi Silme

Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayardan Chrome İnternet Geçmişi Silme

Masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Chrome İnternet tarayıcısına girdikten sonra CTRL ve klavyenizdeki H tuşuna aynı anda basın. Bu işlemin ardından İnternet geçmişi açılacak. Açılan sayfada “Tarama verilerini temizle…” bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayın. Tıklamanın ardından bir pencere açılacak. Açılan pencerede bulunan “Aşağıdaki ögelerin tüm izlerini sil.” cümlesinin karşısındaki açılır menüye tıklayın ve “En baştan…” seçeneğini seçin. Sonra tarama geçmişi, indirme geçmişi, çerezler, önbelleğe alınan dosyalar, şifreler, form doldurma verileri, barındırılan uygulama verileri ve medya lisansları seçeneklerinin tamamını işaretleyin. Sonrasında “Tarama verilerini temizleyin.” düğmesine tıklayın. Böylelikle tüm İnternet geçmişiniz kalıcı olarak silinecektir.

Chrome Masaüstü Bilgisayarda İnternet Geçmişi Silme

Tablet ve Telefondan Chrome İnternet Geçmişi Silme

Telefonunuzda veya tabletinizde yüklü olan Chrome uygulamasını çalıştırın. Ardından sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun. Açılan menüden “Geçmiş” sekmesine dokunun. Sonra “Göz Atma Verilerini Temizle” bağlantısına dokunun. Açılan penceredeki tüm alanları işaretleyin ve “Tarama Verilerini Temizle” düğmesine dokunun. Böylelikle tabletinizde veya telefonunuzda bulunan İnternet geçmişi kalıcı olarak silinecektir.

Firefox İnternet Geçmişi Silme

Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayardan Firefox İnternet Geçmişi Silme

Firefox tarayıcınızı açın. Sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine tıklayın. Açılan pencereden “Seçenekler” sekmesine tıklayın.

Firefox Masaüstü Bilgisayarda İnternet Geçmişi Silme

Bu tıklama ardından açılan sayfadaki “Gizlilik” bağlantısına tıklayın. Ardından açılan sayfada bulunan “yakın geçmişinizi silebilir” bağlantısına tıklayın. Bağlantıyı bulamayanlar aşağıdaki ekran görüntüsünden faydalanabilirler.

Firefox Masaüstü Bilgisayarda İnternet Geçmişi Silme 2

Ekran görüntüsündeki bağlantıya tıkladıktan sonra bir pencere açılacak. Açılan penceredeki “Temizlenecek zaman aralığı” kısmından her şeyi seçin. Sonra ayrıntılar kısmındaki tüm alanları işaretleyin ve “Şimdi Temizle” düğmesine tıklayın. Böylelikle Firefox İnternet geçmişiniz silinmiş olur.

Tablet ve Telefondan Firefox İnternet Geçmişi Silme

Telefonunuzdan veya Firefox tarayıcısını kullandığınız mobil cihazınızdan Firefox uygulamasını açın. Ardından önce menüye sonra da ayarlara dokunun. Bu alanları bulamayanlar aşağıdaki ekran görüntüsünden faydalanabilirler.

Tablet veya telefondan Firefox İnternet geçmişi silme

Ayarlara tıkladıktan sonra açılan menüden “Özel Verileri Temizle” sekmesine dokunun. Açılan pencereden tüm alanları işaretleyin ve “Özel Verileri Temizle” alanına dokunun. Ardından geçmiş silme işlemini onaylayın. Böylelikle mobil cihazınızın İnternet geçmişi kalıcı olarak silinir. Bu işlem geri alınamaz.

Safari İnternet Geçmişi Silme

Apple Masaüstü veya Dizüstünden Safari İnternet Geçmişi Silme

İlk olarak Safari tarayıcımızı başlatıyoruz. Ardından CTRL ve H tuşuna aynı anda basıyoruz. Açılan pencerede daha önce ziyaret ettiğiniz İnternet sayfaları listelenecek. Bu listeden silmek istediğiniz satırlara tıklayın ve sağ tıklayıp sil komutu verin. Tüm geçmişi silmek istiyorsanız, herhangi bir satıra bir kez tıklayın; ardından CRTL ve A tuşuna aynı anda basın. Bu işlemin ardından DELETE tuşuna basın ve geçmişinizi kalıcı olarak silin.

iPhone veya iPad Safari İnternet Geçmişi Silme

Telefonunuzdan Safari geçmişini silmek oldukça basittir. Ana menüde bulunan ‘Ayarlar’ simgesine dokunun. Ardından açılan pencereden ‘Safari’ sekmesine dokunun. Ekranı aşağıya doğru kaydırın ve “Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil” bağlantısına dokunun. Ardından bir uyarı penceresi açılacak. Bu pencerede silme işlemini onaylayın. Böylelikle iPhone veya iPad cihazınızdan İnternet geçmişini silmiş olursunuz.

Tavsiye Program

Bilgisayarınızın İnternet geçmişini zahmetsiz bir şekilde silmek istiyorsanız CCleaner® programı tam size göre. Programın ücretsiz sürümü ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Programın son sürümünü indirin ve bilgisayarınıza kurun. Ardından programı çalıştırın. Bilgisayarınızda yüklü tarayıcıların altında bulunan tüm alanları seçin ve temizleme işlemini başlatın. Böylelikle zahmetsiz bir şekilde İnternet geçmişinizi silmiş olursunuz. Piriform’a ait bu program ile sadece Windows işletim sistemli bilgisayarları değil Mac işletim sistemli bilgisayarları da temizleyebilirsiniz. Linux işletim sistemi kullanan bir cihazınız varsa CCleaner® alternatifi olarak BLEACHBIT veya SWEEPER programlarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir