Ölüm her canlının karşılaşacağı kaçınılmaz bir son. Bu son merhumun yakınlarına ve sevenlerine tarifi olmayan acılar yaşatır. Kaçınılmaz bir gerçek; bir gün güneş sevdiğimiz biri olmadan doğacak. Bu makaleyi yazmadan önce tereddütlerim vardı. Malumunuz olduğu üzere Ekim 2012 itibariyle dünya genelinde Facebook’un üye sayısı bir milyarı geçti. Dünya genelindeki bu popülerlik ülkemiz için de geçerli. Facebook’un Türkiye’deki aylık kullanıcı sayısı 40 milyona dayandı.

Facebook kullanıcılarının ülkemiz nüfusuna oranı %57,51’dir. Bu yüzden bu makaleyi yazma ihtiyacı duydum. Vefat eden bir yakınınızın Facebook hesabını silmek veya anıtlaştırmak istiyorsanız başlayalım.

Vefat Eden Kişinin Profili İçin Talep Linki: https://www.facebook.com/help/contact/?id=228813257197480

Facebook bu gibi hassas durumlar için yukarıda bağlantısını paylaştığımız formu devreye sokmuştur. Bu formu doğru şekilde doldurarak vefat eden yakınınızın Facebook profilini silebilir veya anıt profil haline getirebilirsiniz. Formu kullanmadan önce Facebook’un uyarısını okumanızda fayda var.

Lütfen bu formu vefat eden bir kişinin hesabının kaldırılmasını talep etmek veya anıtlaştırma özel talepleri için kullanın. Size başsağlığı diliyoruz ve bu süreç boyunca anlayışınız için teşekkür ediyoruz. Bu kanaldan alınan ilgisiz taleplere veya sorulara yanıt verilmeyecektir. Facebook’taki kişilerin gizliliğini korumak amacıyla, hesapların giriş bilgilerini kimseye veremiyoruz.

Vefat eden kişilerin hesapları için devreye sokulmuş talep formunun ekran görüntüsü.

Form Nasıl Kullanılır?

  1. Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız: Bu kısma kimliğinizde yazan ad ve soyadınızı girmelisiniz.
  2. Vefat eden kişinin hesabında yazan adı soyadı: Bu kısma merhumun adını ve soyadını girmelisiniz.
  3. Vefat eden kişinin hesap e-posta adresi: Bu kısma merhumun e-posta adresiniz yazmalısınız. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz.
  4. Zaman tünelinin internet adresi: Bu kısma merhumun profil linkini yazmalısınız.
  5. Kişiyle yakınlık dereceniz: Bu kısmı doğru işaretlemeye özen gösterin.

Formda sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Son olarak “Size nasıl yardımcı olabiliriz?” sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Formdaki “Lütfen bu hesabı anıtlaştırın.” seçeneğini seçerseniz hesap silinmez. Anıt hesap olarak yayında kalmaya devam eder. Hesabın silinmesini istiyorsanız “Lütfen bu hesabı kaldırın.” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Son olarak forma ölüm belgesi, vefat eden kişinin doğum belgesi veya kişinin yetkili temsilcisi olduğunuza dair resmi belge gibi belgeler yüklemeniz gerekiyor. Tüm bunları hallettikten sonra sayfanın sağ alt kısmında bulunan “Gönder” butonuna tıklayarak talebinizi Facebook’a iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir