Pinterest görsel odaklı bir sosyal paylaşım sitesidir. 500’ün üzerinde çalışanı vardır. Ben Silbermann, Paul Sciarra and Evan Sharp tarafından kurulmuştur. Her türlü görselin paylaşıldığı bu sosyal paylaşım sitesi 2010 yılında hayatımıza girdi. 2011 yılında oldukça popüler olan Pinterest’in kullanıcı sayısı 70 milyonun üzerindedir. Kullanıcıların çoğu kadınlardan oluşmaktadır. Ancak takip edilen kanallara göre erkeklerin de ilgisini çekecek bir platformdur. 18.01.2016 Alexa verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen 30. web sitesidir. Amerika Birleşik Devletlerinde en çok ziyaret edilen 12. sitedir. En popüler olduğu beş ülke Birleşik Devletler, Hindistan, Birleşik Krallık, Kanada ve Rusya’dır. Durum Türkiye için biraz farklı. Pinterest ülkemizde o kadar da popüler bir sosyal paylaşım platformu değil. Yine de ülkemizde milyonlarca kullanıcısı var. Bu kullanıcılar içerisinde Pinterest’ten ayrılmak isteyenler elbette olacaktır. İşte bu hususta devreye biz giriyoruz. Bu başlıkta Pinterest için hesap silme işlemini anlatacağız.

Pinterest Hesabı Nasıl Silinir?

Pinterest için hesap silme işlemi oldukça basittir. Kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız hesabınızı kolayca silebilirsiniz. İlk olarak pinterest.com’a kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz. Ardından aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ayarlar sayfasına giriyoruz.

Pinterest Hesap Silme Linki: https://tr.pinterest.com/settings/

Ayarlar sayfasına girdikten sonra “Hesap Temel Bilgileri” penceresinin en alt satırında bulunan “Hesabı Devre Dışı Bırak” düğmesine tıklıyoruz. Karşımıza “Hesabınız devre dışı bırakılsın mı?” başlıklı yeni bir pencere açılacak. Bu pecerede Pinterest’ten neden ayrıldığımızı belirtiyoruz. Bu aşamada “Pinterest’i kullanmıyor veya beğenmiyorum.” seçeneğini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü diğer seçeneklerde işlem uzuyor. Ayrılma nedenimizi de belirttikten sonra “Hesabımı Devre Dışı Bırakın” düğmesine tıklıyoruz ve Pinterest hesabını siliyoruz. Pinterest hesap silme işlemi bu kadar basit!

UYARI: Hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız “Hesabınız devre dışı bırakılsın mı?” penceresinin en altında bulunan “Hesabımı kalıcı olarak kapatın.” bağlantısına tıklayın. Bu işlemde hesabınıza ait e-posta adresine silme için onay postası gider. Bu postayı açarak kalıcı hesap silme işlemini onaylamanız gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

SORU: Hesabımı devre dışı bıraktıktan sonra geri açabilir miyim?
CEVAP: Hesabınızın devre dışı bırakılması, kimsenin Pinterest profilinizdeki Pinleri veya başka bir şeyi göremeyeceği anlamına gelir. İstediğiniz zaman geri dönebilirsiniz.

SORU: Hesabımı sildim ama paylaştıklarım ve diğer bilgilerin hala arama motorlarında çıkıyor. Bu sonuçları nasıl kaldırabilirim?
CEVAP: Pinterest’in arama motorları üzerinde herhangi bir yaptırım uygulaması söz konusu değildir. Hesabınızı sildikten sonra arama motorları sonuçlarında görünmemeye başlarsınız ama bu biraz zaman alır. Sonuçların hemen kaldırılmasını istiyorsanız ilgili arama motoruna sonuç kaldırma için başvuruda bulunabilirsiniz.

SORU: Pinterest’ten çok fazla e-posta alıyorum. Bunun için hesabımı silmeme gerek var mı?
CEVAP: Gelen e-postalar canınızı sıkabilir. Bu durumda hesabınızı silmenize gerek yok. Tek yapanız gereken hesap ayarları sayfasından e-posta ile ilgili kısımdan e-posta alımını kapatmak.

Ekran Görüntüsü

Pinterest hesap silme için ekran görüntüsü.

Umarız makalede anlatılanlar sayesinde Pinterest hesap silme sorununu çözüme kavuşturmuşsunuzdur. Konuyla ilglili makalede anlatılanlar dışında herhangi bir soru veya isteğiniz varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Düzgün Türkçe ile yazılmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir