Vkontakte kısaca VK, Rusya doğumlu İnternet girişimcisi Pavel Durov tarafından 2006 yılında kurulmuş bir sosyal paylaşım sitesidir. Rusya’da ve Ukrayna’da en çok kullanılan web sitesidir. 350 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Rusça, İngilizce ve diğer 83 dilde kullanılabilen bu sosyal paylaşım sitesi Türkiye’de oldukça popülerdir. Rusya’nın Facebook’u olarak adlandırılan bu servise ülkemizden kayıtlı milyonlarca kişi var. Bu milyonlarca kullanıcı arasında çeşitli nedenlerle hesabını silmek isteyen birçok kullanıcı var. Bu kullanıcılar için VK hesap silme işlemini anlatacağız.

VK – VKontakte Hesabı Nasıl Silinir?

Silme işlemi için hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız birkaç adımda VK hesabınızı kolayca silebilirsiniz. İlk olarak herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan VK.COM adresine girin. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizle hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın.

VK – VKontakte Hesap Silme Linki: https://vk.com/settings?act=deactivate

Hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra “Profil Sil” başlıklı bir pencere açılacak. Bu pencerede hesabınızı neden sildiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu kısımdan “VK çok fazla zamanımı alıyor.” şıkkını işaretlemenizi tavsiye ediyorum. Bu şıkkı işaretledikten sonra “Profili Sil” düğmesine tıklayın. Böylelikle VK hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacak.

Bilmeniz Gerekenler

VK profil silme penceresinde, hesap silme nedeni belirttikten sonra bir takım yazılar çıkıyor. Örneğin “Beni verilerimin güvenliği tedirgin ediyor.” şıkkını seçtiğinizde aşağıdaki cümle ekrana geliyor.

Gizli dünya hükümdarları, İlluminati ve Siyonistler benim şahsi verilerimi arıyorlar. Ben gizleniyorum.

Her seçeneğe kendilerince bir cümle yazmışlar. Kısaca hesabını silen kullanıcılara şakayla elveda diyorlar. Bazı kullanıcılar bu cümleleri ciddiye alıyor. Bu nedenle belirtme ihtiyacı duyduk. VK hesabınızı sildiğiniz anda görünmez olursunuz. VK hesabınızın tamamen silinmesi 7 ay sürüyor.

Bu 7 aylık süre zarfında hesap silme işlemini iptal etmek isterseniz, hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra silme işlemi iptal ediliyor ve verileriniz geri yükleniyor. Bazı kullanıcılar hesaplarını silmelerine rağmen, arama motoru sonuçlarında hala gözükmekten şikayetçi. Bu durumda yapılabilecek bir şey yok. Profil bilgileriniz arama sonuçlarından zamanla kalkacaktır.

 • Hesabınız silindiğinde tamamen görünmez olur.
 • Hesap silme işlemi 7 ay sürer.
 • 7 ay boyunca sildiğiniz hesabı kurtarma şansınız vardır.
 • 7. ayın sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir.
 • Kalıcı olarak silinen hesabın kurtarılması mümkün değildir.

Ekran Görüntüsü

VK Hesap Silme

Yorumlar

 1. Buse

  Arkadaşlar ben telefondan üye oldum ama şifre sormadı, sadece numara, e-posta, doğum tarihi ve cinsiyet girdim. Parolan ne bilmiyorum, hesabı da silemiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Ayrıca, silinmez ise bir zararı olur mu?

 2. Cihan Alıç

  Hey gidi Vkontakte hey… VK hesap silme işlemini yapacağım hiç aklıma gelmezdi ama kısmet bugüneymiş. VK’ya veda ederken hesap kapatma nedenini seçtiğimiz kısımda yazdıkları beni çok güldürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir